28 October 2021, 18:01:39

Вплив коронавірусної хвороби на вагітних жінок

Враховуючи періодичні локдауни, постійні карантинні обмеження, не дивно, що складається враження, ніби COVID-19 існував протягом як мінімум кількох останніх десятиліть. Однак це не так. Коронавірус COVID-19 став розповсюджуватися зовсім недавно, лише в кінці 2019 – на початку 2020 років. А тому, попри масовість захворюваності та інтенсивний пошук ліків і вакцин, в реальності ця хвороба не дуже добре вивчена. Тому зараз, як не дивно, ще зарано говорити про конкретні наслідки впливу COVID-19 на вагітну жінку, стан плоду, перебіг вагітності, пологи та подальший стан матері й немовляти. 

Однак певні попередні висновки на базі статистичних даних зробити можна. Тим паче, що випадки зараження вагітних все-таки, на жаль, зафіксовані. Багато новин медицини України і не тільки можна знайти на порталі для медиків Медзнат. Читайте та дізнавайтесь новини першими.

Перші дослідження

Вперше статистику щодо перенесення коронавірусної інфекції вагітними почали збирати ще влітку 2020 року, коли кількість таких випадків сягнула десятків тисяч через масовість хвороби. Однак якість збору інформації на той момент була вкрай низькою, тож попри загальний висновок про те, що вагітні жінки переносять хворобу в цілому складніше, ніж невагітних, жодних конкретних даних зібратися не вдалося – принаймні таких, в надійності яких можна було б не сумніватися.

Нові результати

Ситуація змінилася завдяки новим дослідженням. Ті проводилися набагато більш якісно: кожна вагітна жінка із зафіксованою та підтвердженою коронавірусною інфекцією у групі піддослідних знаходилася під спостереженням весь строк вагітності і певний час після пологів. А для аналізу її стану, проводилося порівняння аналогічних випадків вагітності здорових жінок з максимально схожим станом здоров’я та віком та аналіз випадків захворювання не вагітними жінками такого ж віку і стану здоров’я.

У контрольній групі летальною виявилася одна вагітність з 1424. У групі вагітних на коронавірусну інфекцію летально закінчилися 11 випадків з 706. Тобто ризик смертності виростає у 22 рази!

Тим не менш, є кілька важливих деталей:

  • Коронавірус COVID-19 у випадку вагітності пацієнтки має більшу ймовірність важкого перебігу, але більшість летальних випадків була зафіксована у регіонах, де складно надати необхідну медичну допомогу на кшталт ШВЛ.
  • Немає ознак того, що COVID-19 сам по собі збільшує ризик виникнення вад розвитку. Небезпека від сильної гарячки у матері така сама ,як й у випадку захворювання вагітної на іншу хворобу з цим симптомом. А от ризик передчасних пологів через навантаження на імунну систему матері дійсно стає більшим, ніж у контрольній групі вагітних жінок без коронавірусу.
  • Приблизно 13% немовлят “успадковують” інфекцію від матері. Однак якщо відразу ізолювати їх, цього можна уникнути. Ба більше, через грудне молоко вірус не передається – але передаються антитіла до нього!

Тобто коронавірусна інфекція у вагітної – це однозначний фактор ризику, але не вирок. Вагітна жінка, яка захворіла на цю інфекцію, має знаходитися під наглядом лікаря, однак є досить високі шанси, що вагітність пройде вдало.

Комментарии 0