Стати мамою рано чи пізно хоче кожна жінка. І зараз, завдяки досягненням фармакології та інструментальної медицини, це бажання може здійснитися майже при будь-якому діагнозі.
Якщо доктор діагностував полікістоз яєчників, не варто впадати у відчай!
Так що ж таке полікістоз яєчників?
Полікістоз яєчників — це порушення в роботі оболонки яєчника, внаслідок її потовщення. Через це, готова до запліднення яйцеклітина, не може вийти з порожнини яєчника і з часом переростає в невелику кісту. Якщо захворювання виявили не відразу, то згодом яєчники будуть майже «обліплені» кістами. У такому випадку буде необхідно хірургічне втручання. А при занедбаності і небажанні лікуватись — надлишок кіст може призвести до розриву яєчника.
Причини винекнення полікістозу
Дане захворювання не має чітких причин виникнення, тому уважне ставлення жінки до свого статевого здоровʼя — запорука раннього виявлення хвороби. Але найчастіше полікістоз яєчників діагностують:
- при порушенні рівня гормонів в жіночому організмі;
- при великій масі тіла (вихід яйцеклітини неможливий, через наросту жирової тканини на яєчнику);
- як спадковий фактор.
Жінку повинні насторожити і дати привід до позачергового відвідування гінеколога такі прояви:
- хворобливість менструацій;
- мала або велика кількість виділінь;
- збільшена кількість волосся по «чоловічим типом» (на підборідді, стегнах, над губою);
- різна тривалість кожного менструального циклу;
- зайва вага.
Ця недуга може наздогнати жінку в будь-який момент репродуктивного віку від 14 до 50 років. Тому регулярне відвідування гінеколога, допоможе уникнути занедбання захворювання і попередити незворотні наслідки.
Як діагностувати полікістоз?
Лікар-гінеколог проведе загальний огляд і збір анамнезу. Після чого дасть направлення на обстеження органів малого таза за допомогою УЗД. За отриманими результатами ставиться діагноз, і виявляється ступінь прояву полікістоза. Схема лікування може полягати тільки в прийомі ліків, а також може бути призначене хірургічне втручання за допомогою лапароскопії.
Чи можливо завагітніти?
Стимуляція овуляції при полікістозе яєчників, в даний час, є одним з головних методів запліднення при цьому захворюванні. У занедбанни випадках може бути призначена хірургічна операція — лапароскопія. З її допомогою хірург інструментальним методом виправляє деформацію стінки яєчника. Після цього, овуляція, і як наслідок, вагітність може наступити вже в наступному циклі.
Як проводиться стимуляція
Доктор, після оцінки результатів аналізу крові та процедури УЗД, призначить таку процедуру, як перевірка прохідності маткових труб (ГСГ) та аналіз сперми чоловіка на кількість і якість сперматозоїдів. Після збору всієї необхідної інформації з початком наступного циклу буде введена гормональна терапія. Препарати і їх кількість підбираються згідно з результатами аналізів.
Схема стимуляції:
- З 3 дня від початку циклу приймаються препарати, що містять кломифен (ця речовина і збільшує синтез гормонів, необхідних для овуляції). Курс прийому — 5 днів.
- До 10-12 дня циклу призначається УЗД, при якому вже можна побачити домінантний фолікул і оцінити його розміри.
- Якщо готовність до овуляції підтвердилася, то до 13-14 дня призначається ін'єкція препарату, що містить ХГЛ. Ця речовина і допоможе фолликулу лопнути, вивільнив яйцеклітину. Відбувається це протягом доби.
- Статевий акт повинен відбутися в день уколу і в два наступні дні.
- З 15 дня циклу призначається гормональна підтримка препаратами з прогестероном.
- На 30-32 день, якщо не настав новий цикл, призначається УЗД для підтвердження факту вагітності.
- Стимуляцію не рекомендують проводити більше 3-х циклів поспіль.
Лечение зубов во время беременности
Дана процедура, як і всі лікувальні втручання, має ряд протипоказань.
Стимуляцію овуляції робити не можна:
- якщо маткові труби повністю або частково не прохідні;
- до усунення дисбалансу інших гормонів (пролактин, кортизол і т. д.);
- якщо структура яєчника порушена через кіст до такої міри, що потрібно їх повне видалення.
Особливості вагітності при полікістозе
Якщо вагітність настала, то варто памʼятати, що у пацієнтів з полікістозом яєчників спочатку порушено нормальне кількість гормонів в крові. Тому при вагітності пацієнтів з цим діагнозом, частіше ніж у інших спостерігається:
- викидень;
- завмерла вагітність;
- гестоз;
- гіпертонія;
- народження дитини раніше терміну.
Гормональна підтримка і ретельне спостереження у лікаря на всій протяжності вагітності просто необхідні.
Що робити якщо не вийшло завагітніти?
Якщо полікістоз не залишив шансу завагітніти з власної яйцеклітиною, то можна провести процедуру ЕКО з донорською яйцеклітиною і спермою чоловіка.
Відео «Полікістоз яєчників»