Пологи — це дуже хвилюючий і складний процес, який часто супроводжується різними ускладненнями у вигляді розривів або надрізів промежини. Після народження дитини і відходження плаценти лікар зобовʼязаний оглянути піхву і шийку матки і накласти шви там, де це потрібно. Про те, якими бувають шви і як за ними доглядати в післяпологовий період ми і поговоримо сьогодні.
Види післяпологових швів
В залежності від того, де були накладені шви, їх розподіляють на:
- Внутрішні
- Зовнішні
Внутрішні шви накладаються на місця розривів стінок піхви або шийки матки. Використовують при цьому саморассасивающіеся нитки, так що знімати шви потім не потрібно.
Якщо зашивати потрібно шийку матки, то знеболювання не потрібно, так як після пологів вона стає абсолютно нечутливою до болю. А ось стінки піхви знеболювати необхідно, для цього використовується місцева анестезія.
Зовнішні шви накладаються на промежину якщо вона порвалася під час пологів або лікар прийняв рішення зробити на ній надріз. До речі, в разі непрохідності головки малюка через промежину краще все-таки зробити надріз, ніж дочекатися розриву. Справа в тому, що надріз має чіткі краї, тому рана швидше заживає. У разі якщо промежину рветься, тканини в місці розриву мають рвані краї, що ускладнює процес накладання швів і загоєння.
Способы определения даты родов: основные методы и их особенности
Як правило, для зовнішніх швів використовується медична нитка, яку потім, через деякий час необхідно видалити. Якщо ж лікар використовує нитку яка сама розсмоктується, то він зобовʼязаний про це попередити пацієнтку заздалегідь.
Догляд за швами після пологів
Перше, і найголовніше правило, яке повинна дотримуватися жінка, якій наклали шви — не допускати надлишку вологи на місці накладення. А вологи там перші кілька днів вистачає — залишки маткових кровʼяних скорочень, лохії, часте прийняття душу і т. п. У звʼязку з цим необхідно хоча б раз на дві години міняти прокладку (навіть якщо вона вам здається відносно сухий), не підмиватися над тазиком, а тільки в душі, під проточною струменем води. Після душу необхідно промежини можливість висохнути самостійно, без витирань рушником або серветкою. В крайньому випадку, слід просто легенько промокнути місце зі швами сухим чистим рушником.
Обовʼязково протирайте місце шва кілька разів у день підсушуючим засобом — йодом, зеленкою, настоянкою арніки і т. п. Перед цим шов необхідно продезінфікувати розчином марганцівки або перекисом водню.
Перші два-три дні всі ці процедури буде виконувати медсестра з пологового будинку, але після виписки вам самим доведеться цим займатися, так що не забудьте отримати у лікаря вичерпну консультацію і перелік необхідних ліків.
В принципі, як внутрішні, так і зовнішні шви заживають швидко. Виняток становлять лише випадки поганої гігієни або неправильного догляду за ними. Найгірше, що може статися — шов розійдеться або загноїлися. Розійтися шви можуть з кількох причин:
- жінка занадто тужилась при дефекації
- підняла надмірну вагу
- сиділа або вела занадто активний спосіб життя.
Щоб уникнути цього, породілля повинна памʼятати, що їй категорично не можна сидіти близько 5-10 днів після пологів, піднімати тяжкості і тужитися при позивах в туалет. Що стосується дефекації, то перші кілька днів краще скористатися клізмою або свічками. Якщо шов все ж розійшовся і зʼявилося кровотеча, то слід негайно звернутися до лікаря, він накладе новий шов.
Якщо на місці шва зʼявилося нагноєння, то це теж є тривожним сигналом, так як є ризик занести в промежину якусь інфекцію. У цьому випадку потрібно більш інтенсивний догляд, обробляти шви доведеться частіше, використовувати мазі і підсушують настоянки.
2 часа и доча родилась (Edelka)
Що стосується хворобливих відчуттів від швів, то вони будуть. Але зовнішні шви заживають швидше, так що біль іде на другу-третю добу. А ось зовнішні шви болять набагато довше, десять днів як мінімум, за умови, що вони правильно обробляються і добре заживають.